etikety_00.png

Vytvoření vlastních štítků a etiket v LibreOffice

Jednoduchými kroky se naučíme, jak vytvořit stránku s vlastními štítky, etikety s obrázky a vlastním textem. Tvorba štítků a etiket je snadná, protože vytváříte stránku stejných štítků. Vše, co musíte udělat, je navrhnout štítek, etiketu a poté jej replikovat na celou stránku. Když chcete provést změny štítku nebo etikety, stačí upravit jeden hlavní štítek, etiketu a poté jediným kliknutím synchronizovat změny na všechny štítky, etikety.

Existuje mnoho různých velikostí a typů štítků, etiket. V LibreOffice je již několik přednastavených typů, velikostí, ale v tomto tutoriálu se budeme věnovat vytvoření vlastní šablony štítků, etikety. Kdo zná námi vytvořené šablony, tak si jistě všiml, že většina štítků je postavená na výrobci Rayfilm. Důvodem pro napsání tohoto tutoriálu je bezesporu právě nesčetné dotazy na tvorbu vlastních etiket v LibreOffice. Pojďme si tedy ukázat krok za krokem jednoduchý a účelný návod.

Vytvoření vlastní šablony štítku nebo etikety

  • Spusťte LibreOffice Writer a klikněte na Soubor > Nový > Štítky. Zobrazí se okno Štítky viz. obrázek níže.
Etikety 01
Dialogové okno a karta Štítky
  • Na kartě Štítek zaškrtněte volbu Formát na volbu List. V rozbalovací nabídce Značka a Typ nyní nemusíte volit nic, protože se právě budeme věnovat vytvoření vlastnímu štítku. V tuto chvíli si ani nedělejte starosti s textem štítku, písmy, obrázky nebo formátováním, protože to přijde později.
  • Nyní přejděte na kartu Formát, se budeme nejvíce věnovat právě tvorbě vlastního štítku, etikety. Abychom si na začátek vysvětlili o konkrétně které nastavení voleb se jedná, popíšeme si přesně níže.

V tomto tutoriálu vytvářím štítek, etiketu od firmy Rayfilm a to etiketu 0931. Rozměry této etikety jsou uvedeny v následující tabulce.

Rozměry:

Vodorovná rozteč: 105 mm
Svislá rozteč: 75 mm
Šířka: 105 mm
Výška: 75 mm
Levý okraj: 0 mm
Horní okraj: 0 mm
Sloupce:
Řádky: 4
Šířka stránky: 210 mm
Výška stránky: 297 mm

Na následujícím obrázku vidíte zadané hodnoty v okně Štítek na kartě Formát.

Etikety 02
Otevřené okno Štítky karta Formát
  • Nyní klikněte na tlačítko Uložit (je označeno na obrázku výše)
  • Zadejte název Značka a Typ. Po vyplnění klikněte na tlačítko OK
Etikety 03
Uložení formátu štítku

Po uložení vaší šablony štítku bude štítek dostupný na kartě Štítek ve výběrovém menu Formát. Toto určitě využijete pro příští tvorbu, přesto to není potřebné pro tvorbu naší etikety, jak pochopíte dále.

Etikety 04
Výběr námi vytvořené a uložené šablony

Nyní přejděte na kartu Možnosti a klikněte na Synchronizovat obsah a Celá stránka (popřípadě překontrolujte zatržení). Toto je hlavní možnost, která vám umožní změnit celý list štítků, etiket jedním kliknutím. S výběrem tiskárny si nedělejte starosti, protože to můžete udělat, až budou štítky připraveny k tisku.

Etikety 05
Nastavení na kartě možnosti
  • Nyní klikněte na tlačítko Nový dokument otevře se šablona štítku, etikety.
Etikety 06
Šablona nových štítků, etiket

Úprava nových štítků, etiket

Nyní začíná ta pravá zábava – upravování vašich nových štítků. Nejprve uložte svou novou stránku štítků pomocí Soubor > Uložit a nezapomeňte pravidelně klikat na tlačítko Uložit. Právě teď začneme upravovat vzhled štítku, etikety. Vložíme obrázek a text.

  • Klikněte do prvního štítku (vlevo nahoře) a poté na nástrojové liště na ikonu Vložit obrázek. Tím se otevře nástroj pro výběr souborů, takže přejděte na místo, kde je váš obrázek, a klikněte na něj. Přetáhněte obrázek, kam chcete, a poté přetáhněte zelené úchyty, dokud nedosáhne správné velikosti.
Etikety 07
Vložení obrázku do prvního štítku
  • Nyní vložíme text.
Etikety 08
Vložení textu a úprava obsahu

Až bude váš hlavní štítek upraven k vaší spokojenosti, klikněte na tlačítko Synchronizovat a hurá! Celá vaše stránka štítků se aktualizuje tak, aby odpovídala hlavnímu štítku.

Etikety 09
Synchronizované a upravené štítky, etikety

Uložte soubor jako .odt, formát Open Document Text, protože toto je nativní formát LibreOffice. Poté můžete uložit kopie v jakémkoli jiném formátu, který chcete, včetně .doc a .pdf.

Vzorový soubor

Hoodnocení:

0/5 : nehodnoceno