tvorba_autotext_03.png

Jak vytvořit vlastní automatický text v programu LibreOffice

V minulém článku jsme si ukázali použití automatického textu v LibreOffice. Další díl si ukážeme jak vytvořit vlastní automatický texty.

Z napsaného textu automatický text

Libovolný blok textu můžete převést na úryvek automatického textu. Jako první experiment s ním zkuste změnit krátkou frázi na Automatický text. Napište frázi nebo větu na obrazovku a poté text vyberte / označte. Pro naší ukázku použijeme větu 'Můj první automatický text'.

Tvorba Autotext 01

Otevřete okno Automatického textu, pomocí nabídky Nástroje - Automatický text nebo stiskněte Ctrl+F3 na klávesnici a otevřete příslušné okno LibreOffice.

Seznámení s oknem automatického textu

Okno automatického textu je ve výchozím nastavení dodáváno s mnoha textovými frázemi a dokonce i celými šablonami. Jak jsme si psali v předešlém článku, chcete-li je použít, vyberte požadovaný text a klikněte na tlačítko Vložit. LibreOffice Writer vloží vybraný automatický text tam, kde je váš kurzor.

Protože chceme vytvořit vlastní úryvky automatického textu, ignorujte ty stávající a klikněte na skupinu Můj automatický text, která je pravděpodobně stále prázdná. Zadejte název pro svůj text do pole Název a poznamenejte si zástupnou zkratku, kterou Writer vytvoří při psaní. To umožňuje rychlý a snadný přístup k automatickému textu. Přijetí navrhované zkratky není povinné, proto můžete zkratku změnit na vámi zvolenou. Stačí kliknout do pole a nahradit navrhovanou zkratku čímkoli, na co máte chuť. Pozor na další definované zkratky!

Klikněte na rozbalovací nabídku Automatický text dole a z možností, které se zobrazí, vyberte Nový (pouze text).

Tvorba Autotext 02

Právě jste vytvořili svůj první automatický text!

Po návratu do dokumentu zadejte zkratku, kterou jste použili pro předefinovaný text - v našem případě PAT - a stiskněte klávesu F3. AutoText nahradí příslušnou zkratku - v našem příkladu zadaný a vybraný text 'Můj první automatický text'.

Hoodnocení:

0/5 : nehodnoceno